تبلیغات
شیشه های دوجداره - مقالات دوجداره

امروز:

مقالات دوجداره

 این روزها سرد شدن هوا و بهای بالای قیمت انرژی های حرارتی از یک سو و از سویی دیگر وجود طیف وسیعی از آلودگی های صوتی در شهرهای بزرگ شرایط را برای ارائه راه حل هایی که بتواند آپارتمان نشین ها را در حل این مسائل کمک نماید راهنمایی می کند. از اینرو در این مقاله سعی داریم تا با نگاهی به راه حل استفاده از پنجره های دوجداره برای مقابله با سرما و نیز آلودگی صوتی بپردازیم.
 
مقدمه:
امروزه کارشناسان انرژی به این نتیجه رسیده اند که 40 درصد اتلاف انرژی ساختمان ها از طریق پنجره ها  می باشد. یکی از مهمترین راه های جلوگیری از این اتلاف انرژی استفاده از درب و پنجره دوجداره با شیشه های دوجداره می باشد، به طوری كه در حال حاضر 70 درصد ساختمان های قاره اروپا از این نوع درب و پنجره دوجداره بهره می برند.
عموما پنجره های دوجداره، با عنوان فنی UPVC(Unplasticised Poly Vinyl Chloride) شناخته می شوند هرچند که در کشور ما واژه پنجره دوجداره به پنجره هایی که قاب آن از جنس های فلزی بوده و شیشه آن دوجداره می باشد نیز گفته می شود. این ماده یك نوع ترموپلاست مدرن متشكل از مشتقات اصلی نفت خام و نمك طعام است. علاوه بر این نوع پنجره دوجداره، امروزه پنجره های دیگری نیز با عنوان پنجره های چوبی، آلومینیومی و آهنی دوجداره نیز به خریداران پیشنهاد می گردد ک بعضا در کنار قیمت مناسب تر، برخی از ویژگی های اصلی پنجره های دوجداره را دارا نمی باشند. لذا در این مقاله ضمن مقایسه انواع این پنجره های موجود در بازار، به شناخت پنجره های اصلی دوجداره (UPVC) می پردازیم.
 
مقایسه درب و پنجره های چوبی، آلومینیمی و UPVC

    پنجره های چوبی: چوب سرما و گرما را عبور نمی دهد. اما چوب خاصیت شكنندگی و سوراخ شدن دارد. بنابراین در طول زمان به خصوص در قسمت های خارجی ترك خورده و می شكند.

    پنجره های آلومینیمی: پنجره های آلومینیمی دارای عمر بیشتری نسبت به چوب بوده و همچنین سبكتر و نازكتر است. حمل و نصب ساده تری نیز دارد. هرچند می توان این شیشه این پنجره ها را دوجداره ساخت، اما از آنجا که بدنه قاب این نوع پنجره ها عایق نبوده و در نتیجه گرما را هدر داده، سرما را به داخل راه داده و عرق می كند، عملا خواص کامل پنجره های دوجداره را ندارند. آلومینیم یك فلز بوده و در مقابل خوردگی و زنگ زدگی آسیب پذیر است و به مرور زمان آسیب پذیرتر می شود. تورفتگی و خراش خوردگی آلومینیم قابل تعمیر نبوده و باید كلاً تعویض گردد. گوشه های درب ها و پنجره های آلومینیمی به صورت مكانیكی به یكدیگر متصل می شوند كه باعث آسیب پذیری آن در برابر تغییر شكل خواهد بود.
    پنجره های آهنی: پنجره های آهنی نیز به صورتدوجداره قابل ساخت می باشند. حسن آنها قیمت مناسب تر ، قابل ترمیم بودن (مثلا در صورت شکستگی لولاها) و رنگ پذیری ناسب می باشد. اما همان مشکلات عایقی پنجره های آلومینیومی را داراست. به علاوه درزگیری آن نیز معمولا به درستی قابل انجام نبوده و در هنگام بارندگی باعث نفوذ آب از اطراف به داخل پنجره می شود. زنگ زدگی به مرور زمان از دیگر مشکلات این نوع پنجره ها می باشد.

    پنجره های دوجداره  : پنجره های UPVC از ماده سخت و محكم UPVC ساخته شده است. شكل چند محفظه ای آن باعث می شود در مقابل هدر رفتن گرما و سرما و تعریق مقاوم باشد. پنجره  UPVC زمانیكه در برابر گرما و سرمای خیلی زیاد قرار می گیرد تغییر شكل نمی دهد. هسته فلزی آن تضمین می كند كه UPVC فرم و پایداری خود را حفظ می كند. گوشه های درب ها و پنجره های UPVC به صورت مكانیكی بهم متصل نمی شوند بلكه به یكدیگر جوش داده می شوند كه باعث می گردد درب یا پنجره به صورت یك قالب بهم پیوسته و یك تكه باشد  در صورتی که این نوع پنجره ها توسط سازندگان معتبر ساخته نشود، . با گذشت زمان اندکی از نصب آن دچار تغییر حالت شده و فرم عایقبندی آن از بین می رود به علاوه آنکه از نظر ظاهری نیز دچار کهنگی می شود.

شیشه دوجداره چیست؟
استفاده از شیشه های دو جداره به دلیل حفظ انرژی حرارتی - برودتی و کاهش آلودگی صوتی در پنجره ساختمان بیمارستان ها ، کتابخانه ها ، موزه ها ، و ساختمانهای حاشیه خیابان های پر تردد کار برد وسیع دارند . اخیرا برای ایمنی وآسایش بیشتر پنجره وسایل نقلیه عمومی مانند واگن های قطار و اتوبوس های بین شهری نیز با شیشه های دو جداره تجهیز شده اند . میانگین سر و صدا در شهرهای بزرگ در حدود 65 تا 70 دسیبل است . این در حالی است که شدت صوت مجاز برای بیمارستان ها و محیط هایی از این قبیل حداکثر 39 دسیبل است . شیشه های دو جداره می توانند شدت صوت را حدود 50 دسیبل کاهش دهند . و آن را به مرز 20 تا 30 دسیبل برسانند . علاوه بر این شیشه های دو جداره انتقال گرما را به شیوه های گوناگون و با رعایت نمودن اصول مهندسی تا حد زیادی کاهش می دهند. لایه های هوای خشک که خود عایق طبیعی محسوب می شوند بین دو جداره شیشه محبوس می شود  که قابل مقایسه با یک پوشش فایبر گلاس است .
 
ساختار پنجره دوجداره:
اساس پنجره دوجداره، شیشه دوجداره آن می باشد. سیستم شیشه دو جداره شامل دو یا چند لایه شیشه که به طور موازی در فواصل مساوی از یکدیگر قرار گرفته اند و توسط اسپیسر در دور تادور آن ، از هم جدا شده اند. فضای بین شیشه ها را می توان با هوا یا گاز آرگون (عایق حرارتی) وهمچنین گازSF6  (عایق صوتی)  و یا ترکیبی از هردو با فشاری تقریبا معادل فشار هوا پر نمود. در شیشه های دو جداره غالباً از اسپیسرهای آلومینیمی استفاده می شود که درون اسپیسر را با ماده رطوبت گیر (سیلیکا ژل) پر می کنند که این ماده سبب جذب رطوبت هوای مابین دو شیشه می گردد و توسط مواد درزگیر مناسب ، کاملاً آب بندی شده است.
 
 
مراحل ساخت پنجره دوجداره:

    برش اتوماتیک شیشه: برش شیشه ها توسط دستگاه تما م اتوماتیک cnc انجام میگردد و قابل برنامه ریزی بودن این دستگاه امکان برش شیشه به اشکال مختلف رافراهم می سازد.
      خم کاری قاب های آلومنیومی (spacer ): قابهای آلومنیومی مورد مصرف در فرایند تولید شیشه های دو جداره ، با تنوع رنگ فراوان از آلیاژ مخصوصی ساخته شده که به راحتی قابل خم شدن است .این توانایی کمک می کند تا قاب به کار رفته در بین دو شیشه کاملا یکپارچه بوده و از مصرف گوشه های پلاستیکی اجتناب شود . کلیه مراحل ساخت این قابها با توجه به ابعاد شیشه و به صورت کاملا اتوماتیک انجام می شود و انتخاب ضخامت این قابها با توجه به ملاحظات فنی صورت می گیرد.
    تزریق مواد رطوبت گیر : تزریق این مواد با توجه به خصوصیات ذیل انجام می شود:
    الف : میزان تزریق مواد توسط دستگاه اندازه گیری می شود .
    ب : تزریق (desicant) د ر شرایط بسته و تخلیه شده از هوا صورت می گیرد تا قابلیت جذب رطوبت هوای بین دو جداره شیشه برای این ماده باقی بماند و این موادقبل از استفاده اشباع نشود.
    شستشوی شیشه: شستشوی شیشه در داخل دستگاه و با استفاده از مواد شوینده خاص و آب مقطر انجام شده و هر گونه اثری از چربی ، از سطح شیشه برداشته می شود.
    خشک کردن شیشه : شیشه در داخل ماشین خشک کن ، خشک میشود تا هیچ گونه لکه ای بر سطح شیشه باقی نماند.
    سیستم نصب قاب آلومنیومی: مرحله شستشوی شیشه توسط اپراتور انجام شده و سپس شیشه وارد پرس می شود تا دو لایه شیشه بر روی قاب آلومنیومی پرس شود.
    برداشت پوشش (coating) از روی شیشه های رفلکس
    در شیشه های رفلکس ، که به لحاظ زیبائی و خواص نوری ویژه میزان مصرف گسترده ای نسبت به سایر شیشه ها دارد ، چسبندگی مواد درزگیر به سطحی از شیشه که پوشش آینه ای (coating) دارد ، بسیار پایین است و در کوتاه مدت این چسبندگی کاملا از بین خواهد رفت . در محل درزگیری ( اتصال قاب آلومنیومی به شیشه ) ،(coating) روی شیشه با دستگاه مخصوصی برداشته می شود تا از چسبندگی مواد درزگیر به سطح قابل قبول رسیده و کیفیت عایق بودن شیشه ها در سطح استاندارد باقی بماند.
     


 انواع درب و پنجره دوجداره  درب و پنجره های UPVC:

    درب و پنجره دوجداره با یراق یک طرف بازشو ( Single Opening )
    درب و پنجره دوجداره با یراق دو طرف بازشو ( Double Opening )
    درب و پنجره دوجداره با یراق کشویی ( Sliding )
    درب و پنجره دوجداره UPVC فرانسوی با مولیون متحرک ( French Window )

 

انواع شیشه های دو جداره:
- ساده: این نوع شیشه از دو جداره شیشه فلوت ساده تشکیل شده است .
- رنگی:  این نوع شیشه از یک جداره رنگی و یک جداره ساده تشکیل شده است .
- رفلکس:  این نوع شیشه دو جداره از یک جداره ساده و یک جداره شیشه رفلکس ساخته می شود که جداره شیشه رفلکس باید به طرف بیرون قرار گیرد . شیشه های رفلکس از عبور نور شدید خورشید به شدت جلوگیری می کنند ولی ایراد آنها این است که داخل ساختمان را تاریک کرده و در شب داخل ساختمان نمایان است .
سکوریت : شیشه های سکوریت برای محل های پرخطر و پر تردد در نظر گرفته می شود . شیشه سکوریت در هنگام شکستن کاملاً خرد شده و باعث ایجاد تیکه های بزرگ و خطرناک شیشه نمی گردد .شیشه های جانبی خودروها از نوع سکوریت است .
- لمینت: شیشه های لمینت معمولاً در کارخانه تولید شیشه از دو جداره شیشه ساده به ضخامت ۳ میلی متر و یک لایه رزین در وسط آنها تشکیل شده است . شیشه لمینت در موقع برخورد مانع سخت به آنها خرد نشده و تنها ترک بر می دارد . شیشه های جلو و عقب خودروها از نوع لمینت است
 
ویژگی های درب و پنجره دوجداره:

     زیبائی در درب و پنجره دوجداره: درب و پنجره های دوجداره ساخته شده از پروفیل های با upvc وجود طرح ها و رنگ های بسیار تمام انتظارات شما را از نظر زیبائی برآورده می نماید.
    عایق صوتی در درب و پنجره دوجداره: با توجه به اینكه صداهای بالا 50 دسی بل برای شنوایی انسان زیانبار است. لذا یكی از مشكلات زندگی در جوامع شهری آلودگی صوتی می باشد. طراحی محفظه های پروفیل ها و وجود كانال های خالی متعدد در داخل پروفیل های upvc باعث ایجاد عایق صوتی قدرتمندی شده است. همچنین با استفاده از شیشه های 2 یا 3 جداره این مقدار آلودگی صوتی را بین 30 تا 40 دسی بل می توان كاهش داد.
    وجود تیتان در درب و پنجره دوجداره: تیتان (دی اکسید تیتانیوم) از اهمیت ویژه ای در صنعت درب و پنجره دوجداره (upvc) برخوردار است. تیتان مورد استفاده صنعت درب و پنجره دوجداره بایستی مشخصات ویژه ای داشته باشد. تنها نوع مطلوب این محصول برای این صنعت, نوع روتایل آن است.
    عایق حرارتی و برودتی در درب و پنجره دوجداره: به دلیل وجود كانال های خالی در طراحی و ساخت پروفیل های درب و پنجره دوجداره و عدم عادی بودن, upvc محصولات ساخته شده از این پروفیل ها به میزان قابل توجهی از اتلاف انرژی محیط داخل خانه جلوگیری می نماید، به طوری كه مصرف انرژی جهت ایجاد حرارت یا برودت در محیط داخلی ساختمان به میزان حداقل 40% كاهش می یابد.
    عدم تغییر حالت در درب و پنجره دوجداره: درب و پنجره دوجداره به دلیل وجود پروفیل های گالوانیزه با ضخامت 5/1 میلیمتر در داخل پروفیل های غیرقابل تغییر از نظر حالت می باشد.
    عدم نیاز به رنگ آمیزی و سهولت در نظافت
    عدم اشتعال بدلیل وجود مواد غیر قابل اشتعال در این ماده
    عدم تغییر رنگ در برابر نور خورشید
    مقاوم در برابر نفوذ آب وگردوغبار
    مقاوم در برابرخوردگی و پوسیدگی
    كاهش سرمایه گزاری جهت تاسیسات

 
روش های نگهداری از پنجره دوجداره
طراحی, تولید و نصب درب و پنجره دوجداره (upvc) با نهایت دقت و ظرافت انجام می گیرد تا طول عمر درب و پنجره دوجداره و کارایی آن در بالاترین حد باشد، اما رعایت برخی از نکات موجب می شود کارایی و عمر این درب و پنجره دوجداره در حد بیشینهه خود باقی بماند.

این نکات به قرار زیر است:

    قطعات مکانیکی درب و پنجره دوجداره نیازمند روغن کاری در بازه های زمانی بلند مدت هستند تا نهایت در راحتی خود باقی بمانند. روغن کاری باید توسط روغن های رقیق موجود مثل روغن چرخ خیاطی انجام شود.
    از نزدیک کردن شعله مستقیم آتش, مثلا آتش جوشکاری و ... به درب و پنجره دوجداره بپرهیزید.
    به منظور دوام بیشتر لاستیک های درزگیر درب و پنجره دوجداره, چند ماه یکبار آنها را با پارچه ای حاوی صابون مایع تمیز کنید. این عمل نرمی و انعطاف و تمیزی لاستیک ها از جای اصلی خود خارج نشده باشند.
    تغییرات آب و هوایی در طی فصول و تغییرات ابعادی مصالح ساختمانی بر اثر انبساط و انقباض ممکن است موجب شود که ابزار و یراق آلات درب و پنجره دوجداره از رگلاژ خارج شود که با تنظیم مجدد به حالت اولیه باز خواهد گشت.
    برای تمیز کردن درب و پنجره دوجداره می توانید از مخلوط آب و صابون استفاده کنید که باعث می شود درب و پنجره دوجداره به خود گرد و غبار نگیرند.
    اگر پس از نصب درب و پنجره دوجداره, هنوز فعالیت های اجرایی ساختمان باقی مانده است, باید لیبل روی درب و پنجره دوجداره کنده نشود تا از آسیب به درب و پنجره دوجداره محافظت کند.
    در صورتی که هنگام کندن درب و پنجره دوجداره, لیبل ها به درب و پنجره دوجداره چسبیده بودند, می توان به سادگی از یک سشوار برای دمیدن به درب و پنجره دوجداره استفاده کرد و سپس لیبل ها را به راحتی جدا نمود.
    در صورتی که پیچ های دستگیره به مرور زمان کمی شل شد, می توان با جابجا نمودن دستگیره, پیچ مربوطه را یافت و آن را محکم کرد.
    در هنگام فعالیت های بازسازی از قبیل نقاشی و سیمانکاری و ... لازم است تا روی درب و پنجره دوجداره را با پوشش مناسبی پوشاند تا آسیبی به پنجره ها نرسد.

در صورت آلوده شدن درب و پنجره دوجداره لازم است تا به دقت پنجره را تمیز کرد تا وجود این مواد موجب کدر شدن سطح پنجره نشود.
 
کدام پنجره دوجداره را تهیه کنیم؟
همانگونه که در ابتدای این مقاله بیان گردید در صورتی که پنچره دوجداره از مواد مرغوب ساخته شود و نکات عایق بندی در ساخت آن و نیز ساخت شیشه دوجداره صورت پذیرد، می توان به آنچه از نصب این نوع پنجره های انتظار داشت دست یافت. اما با قیمت بالای استفاده از مواد مرغوب،  پنجره های دارای قاب آلومینیومی که از شیشه های دوجداره استاندارد استفاده می نمایند به عنوان جایگزینی مناسب مطرح شده است. در مورد عدم عایق بودن قاب آن در مورد حرارت، سازندگان معتقد هستند که این تلفات حرارتی کمتر از 10% می باشد و با توجه به قیمت تمام شده آن، عدم تغییر شکل با گذشت زمان و رنگ پذیری مناسب آن، گزینه ای قابل بررسی در انتخاب پنجره دوجداره می باشد.


نوشته شده در : دوشنبه 7 اسفند 1391  توسط : بهزاد ولدخان.    نظرات() .

venta de cialis canada
یکشنبه 2 تیر 1398 10:53 ق.ظ

Terrific facts. Thanks!
cialis 10 doctissimo precios de cialis generico cialis pills in singapore achat cialis en europe buy cheap cialis in uk cialis diario compra cialis lowest price recommended site cialis kanada cialis uk next day price cialis wal mart pharmacy
Buy cialis
شنبه 1 تیر 1398 08:14 ب.ظ

With thanks, I value it!
buy cheap cialis in uk cialis y deporte i recommend cialis generico cialis bula cialis great britain buy original cialis cialis generico cialis pills only now cialis for sale in us cialis vs viagra
Buy generic cialis
شنبه 1 تیر 1398 03:19 ق.ظ

Nicely put. With thanks.
cialis tadalafil cialis in sconto cialis vs viagra tadalafil tablets acquistare cialis internet the best choice cialis woman when will generic cialis be available cialis pills boards venta cialis en espaa chinese cialis 50 mg
Online cialis
جمعه 31 خرداد 1398 11:12 ق.ظ

Wow plenty of superb advice!
cialis rckenschmerzen compare prices cialis uk cialis dosage recommendations i recommend cialis generico achat cialis en suisse free generic cialis tesco price cialis cialis dosage recommendations the best site cialis tablets achat cialis en europe
http://cifoli.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 06:40 ب.ظ

Amazing tons of fantastic advice!
cialis online 5 mg cialis coupon printable tadalafil 10 mg cialis pills canadian cialis cialis 5 mg para diabeticos cialis pills generic for cialis we choice cialis pfizer india precios cialis peru
http://inorbe.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 12:20 ق.ظ

Seriously plenty of wonderful info!
cialis 5mg billiger how does cialis work cialis prezzo di mercato recommended site cialis kanada cialis kaufen generic cialis soft gels cialis et insomni cialis 100mg suppliers cialis 20mg i recommend cialis generico
Cialis canada
چهارشنبه 29 خرداد 1398 07:37 ق.ظ

Info very well taken!!
generico cialis mexico only now cialis for sale in us generico cialis mexico cialis 20 mg cut in half cialis 50 mg soft tab il cialis quanto costa non 5 mg cialis generici pastillas cialis y alcoho cialis tablets for sale generic cialis at the pharmacy
http://bawebramb.strikingly.com/
سه شنبه 28 خرداد 1398 09:12 ق.ظ

Reliable write ups. Thanks a lot!
cialis 50 mg soft tab cialis cuantos mg hay cialis generico side effects for cialis where cheapest cialis cialis 05 achat cialis en suisse cialis 5 mg para diabeticos cialis prezzo in linea basso can i take cialis and ecstasy
http://subtprofsear.strikingly.com/
دوشنبه 27 خرداد 1398 06:04 ب.ظ

Wow all kinds of great facts.
venta cialis en espaa we choice cialis pfizer india cialis online nederland brand cialis generic cialis professional yohimbe price cialis best brand cialis nl cialis efficacit buying cialis overnight cialis side effects dangers
http://lcatpeiga.strikingly.com/
دوشنبه 27 خرداد 1398 03:03 ق.ظ

You made your stand extremely clearly!!
cialis preise schweiz best generic drugs cialis cialis qualitat generic cialis soft gels cialis 30 day sample deutschland cialis online only best offers cialis use cialis e hiv chinese cialis 50 mg we choice free trial of cialis
http://tragelem.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 01:29 ب.ظ

Really a lot of useful knowledge!
buying cialis in colombia cialis generico lilly cialis flussig cialis generic acheter cialis meilleur pri cialis en mexico precio cialis side effects dangers how does cialis work estudios de cialis genricos acheter du cialis a geneve
http://louicercomp.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 11:21 ب.ظ

Kudos, Wonderful stuff!
tadalafil 20 mg cialis pills boards cialis pills price each only best offers 100mg cialis cialis tadalafil online side effects for cialis pastillas cialis y alcoho only best offers 100mg cialis cialis 200 dollar savings card generic cialis soft gels
Online cialis
شنبه 25 خرداد 1398 09:26 ق.ظ

Thanks a lot! Loads of postings!

cialis dose 30mg pastillas cialis y alcoho look here cialis order on line cialis for sale in europa tadalafil cuanto cuesta cialis yaho enter site very cheap cialis tesco price cialis cialis sans ordonnance we like it safe cheap cialis
http://theropul.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 04:50 ق.ظ

Regards! Loads of write ups!

safe site to buy cialis online cialis generico postepay how to buy cialis online usa pastillas cialis y alcoho tadalafil 20 mg cialis official site cialis cuantos mg hay cialis prices in england callus cialis 5 mg
http://stathenli.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 02:41 ب.ظ

Valuable data. Kudos.
200 cialis coupon cialis generic tadalafil buy acquistare cialis internet generic cialis 20mg tablets cialis great britain acquistare cialis internet cialis rezeptfrei sterreich cialis 5 mg scheda tecnica cialis prices cialis italia gratis
http://cellwine.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 01:09 ق.ظ

Kudos. Ample material.

how to purchase cialis on line cialis y deporte cialis venta a domicilio cialis generika buy cialis online nz safe dosage for cialis cialis daily cialis online cialis 20 mg cut in half side effects for cialis
http://cialisvie.com/
سه شنبه 21 خرداد 1398 04:57 ق.ظ

Amazing material. Thanks!
cialis official site cialis 5 mg schweiz cialis online interactions for cialis cialis 5 mg miglior cialis generico price cialis best cuanto cuesta cialis yaho cilas preis cialis 20mg schweiz
http://cialisvie.com/
یکشنبه 19 خرداد 1398 11:39 ب.ظ

Great data. Many thanks.
cipla cialis online cialis free trial tadalafil 10 mg opinioni cialis generico cialis online deutschland cialis prezzo al pubblico buy cialis sample pack order cialis from india cialis billig click here to buy cialis
https://executiveholidays.com.mt/viewall
شنبه 31 فروردین 1398 01:08 ق.ظ
ブランドコピー携帯カバー,ブランドスーパーコピーiphone8/8plus/
http://www.datamars.com.ar/br/identificacion
یکشنبه 18 فروردین 1398 10:01 ق.ظ
世界一流スーパーコピーブランド激安販売。ロレックコピー、ルイヴィトンコピー、グッチコピー、エルメスコピー
http://sergeyshmakov.ru/retouchraw_portraits2/
شنبه 17 فروردین 1398 10:14 ق.ظ
スーパー コピー,ブランドコピー,スーパーコピーブランド,ブランドコピー激安,
buy tadalafil online
جمعه 16 آذر 1397 03:09 ب.ظ

Helpful information. With thanks!
ou acheter du cialis pas cher costo in farmacia cialis cialis farmacias guadalajara we recommend cialis best buy cialis generico postepay cialis rezeptfrei sterreich cialis generico postepay cialis name brand cheap no prescription cialis cheap cialis daily new zealand
Cialis prices
پنجشنبه 15 آذر 1397 08:04 ب.ظ

Very good data. Appreciate it!
cialis pas cher paris cialis en 24 hora only best offers 100mg cialis cialis preise schweiz estudios de cialis genricos generic cialis american pharmacy cialis cialis in sconto cialis prices in england cialis 10mg prix pharmaci
Cialis prices
پنجشنبه 15 آذر 1397 12:31 ق.ظ

Cheers! Ample information.

achat cialis en europe generic low dose cialis cialis generico lilly achat cialis en suisse only now cialis for sale in us only best offers 100mg cialis cialis pills link for you cialis price cialis 10 doctissimo cialis kaufen
Cialis pills
چهارشنبه 14 آذر 1397 08:32 ق.ظ

You've made your stand quite well!.
cialis 05 when can i take another cialis free cialis click now cialis from canada cialis generico in farmacia enter site 20 mg cialis cost cialis 20 mg effectiveness look here cialis cheap canada when will generic cialis be available cialis kaufen bankberweisung
Buy cialis online
دوشنبه 12 آذر 1397 10:22 ب.ظ

With thanks, A lot of write ups.

cialis super kamagra low dose cialis blood pressure cuanto cuesta cialis yaho prezzo cialis a buon mercato achat cialis en suisse brand cialis generic best generic drugs cialis cialis tadalafil online cialis 5 mg schweiz when can i take another cialis
Cialis pills
دوشنبه 12 آذر 1397 09:38 ق.ظ

This is nicely expressed! .
generic cialis pro canadian discount cialis cialis daily reviews when can i take another cialis cialis kaufen wo cialis official site compare prices cialis uk prices for cialis 50mg buying brand cialis online cheap cialis
buy cialis online without a prescription
یکشنبه 11 آذر 1397 09:49 ب.ظ

Very well voiced really! .
cialis price in bangalore where cheapest cialis legalidad de comprar cialis costo in farmacia cialis generic cialis 20mg tablets click now cialis from canada cialis 5 mg funziona wow look it cialis mexico cialis sans ordonnance how to purchase cialis on line
buy generic cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 09:00 ق.ظ

Nicely put, Regards!
effetti del cialis discount cialis the best choice cialis woman how do cialis pills work cialis kaufen bankberweisung cialis professional yohimbe cialis tadalafil online cialis kaufen wo tesco price cialis cialis qualitat
buy cialis medication
شنبه 10 آذر 1397 08:46 ق.ظ

Many thanks. Lots of info.

how does cialis work canadian drugs generic cialis cialis pills price each cialis cipla best buy tadalafilo preis cialis 20mg schweiz cialis 20mg sublingual cialis online click now cialis from canada viagra or cialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30